60 minutes

 
is a curated performance series and a research platform which offers a deliberately minimalist set task – 60 minutes of duration for an instant composition/real time performance. Cross-media collaborations, inter/transdisciplinary and experimental approaches are especially welcome.

After every showing the space is open for a discussion/ artists talk.

curated by Jagna Anderson

 

Program 2018

 
 
22 July • piano: Aki Takase (J/D) / dance: Ayako Kato (J/USA)
 
15 September • SPELL: archives of the deadliest letters: A as a-performance • by dona jagdi
 
13 October • creatura •
concept, dance & voice: Paolo Cingolani (I) / Bettina Neuhaus (NL) / Ursula Sabatin (A)
 
3 November • dance: Ingo Reulecke (D) / double bass/electronics: Klaus Janek (I)

 
 

Program July – December 2017

 
 
1 July • From the Scratch • Marianthi Michailidou/ Esmeralda Detmers/ Zwaan de Vries
 
30 September • RETINA • Ulrike Brand/ Ruth Pulgram/ Ingo Reulecke
 
29 October • 1 – 100 • Kovács/O’Doherty
 
25 November • All for Big B • Billie & Wheelgod • Billie Hanne/ Barbara Pereyra

 
 

Program January – June 2017

 
28 January • Sten Rudstrøm
 
18 February • The Instrument • AMAR • Maya M. Carroll/ Roy Carroll/ Akemi Nagao/ Meinrad Kneer
 
25 February • Encounters • Biliana Voutchkova & Walli Höfinger
 
25 March • Peau’rosität • Naïma Ferré
 
29 April • Story of Shapes – Extended Blue • Elma Riza/ Mireia Aragones/ Eric Wong
 
27 May • GANG • María Ferrara (direction)/
Jagna Anderson/ Evan Foster/ Thomas Kokkinos-Kennedy/ Ingo Reulecke/ Ingolf Sessler/ Susanne Soldan/ Andrew Wass
 
 

Program September – December 2016

 
 
24 September • Simon Rose & Andrew Wass
 
22 October • PLOT • Bettina Neuhaus/ Ursula Sabatin/ Paolo Cingolani/ Blaise Powell
& Parak.eets: Ute Wassermann/ Richard Scott/ Emilio Gordoa
 
12 November • Thomas Gerwin & Britta Schönbrunn • Contiguity
 
10 December • Anna Barth/ Bettina Mainz/ Janine Schneider • Attitude
 
 

Program January – June 2016

 
 
16 January • Ulrike Sowodniok • Styx. A solo performance
 
23 January • schwindelfrei trio
 
13 February • William “Bilwa” Costa / Elisabeth Schilling/ Emily Ranford/ Saori Hala • (3) minutes – (20) times
 
27 February • Ingo Reulecke/ Marc Lingk/ Klaus Schöpp
 
27 March • Streugut: Clausen/ Frangenheim/ Reulecke/ Rudstrøm/ Simon
 
2 April • Christoph Matti: Drama King
 
30 April • Elma Riza & Klaus Janek • Playground #2
 

28 May • Phyla & MIRC • Minimal Improvisation
 
18 June • Jagna Anderson & Aya Mishkelboim
 
 

Program September – December 2015

 
 
26 September • Sten Rudstrom

 
3 October • Kate Hilder & Seke Chimutengwende

 
24 October • BIT – Britta Pudelko/ Ingo Reulecke/ Thomas Gerwin

 
7 November • Ulrike Sowodniok

 
21 November • Maya M. Carroll/ Roy Caroll & Guests • Eyes on Mars

 
12 December • Biliana Voutchkova/ Michael Thieke/ Julyen Hamilton • Ritual

 

 

Program Februar – July 2015

 

14 February • In Between. Work in Progress • Nagao/ Pertusot/ Riza
 
28 March • “Bilwa”/ Nagao/ Reulecke

 
18 April • grapeshade

 
23 May • Meltem Nil

 
27 June • Rosalind Crisp & Andrea Keiz

 
4 July • schwindelfrei

 
18 July • Anna Weißenfels

 
on Saturdays at 20 h
Studio 2 – Mime Centrum Berlin | Mariannenplatz 2 | 10997 Berlin
after every show the space is open for discussion/ artists talk